Hakkımızda

Türkiye’nin köklü ve yenilikçi un markası Pakun olarak 1973 yılında Samsun Bafra’da kurulan ilk un değirmeniyle ticaret hayatımıza başladık. Yönetim Kurulu Başkanı’mız Niyazi Durgun önderliğinde bugün sektörde 50’nci yılımızı kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

Pakun olarak Samsun Bafra’daki merkezimizin yanı sıra, 2017 yılı itibariyle 2’nci üretim tesisi olarak Başak Gıda firmasını bünyemize katarak Tekirdağ Çorlu’da faaliyetlerimize hız kazandırdık. Bafra ve Çorlu’daki fabrikalarımızda günlük 1500 ton buğday kırma kapasitemiz ile dünya standartlarında üretim ve ihracat yapan bir markayız.

2024 yılı başında Çorlu’da devreye girecek 3’üncü tesisimizle birlikte toplam günlük buğday kırma kapasitemizi 2600 tona çıkararak dünya un sektöründe bayrağımızı gururla dalgalandıracağız.

Pakun olarak başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere uluslararası pazarlardan özenle seçtiğimiz kaliteli buğdayları ithal ederek, hem yurtiçine hem de dünya pazarına yüksek kalitede buğday unu sunuyoruz.

Geniş ürün yelpazemiz ile 4 kıtadaki 50’den fazla ülkenin endüstriyel ve perakende pazarlarına yüksek kalitede buğday unu ihraç ediyoruz.

2021 yılı itibariyle son üç yıla göre üretim miktarında %50 artış sağlanmıştık. 2022 yılında büyümemizi sürdürerek dünya şirketleriyle yarışır hale geldik. Hedefimiz önümüzdeki dönemde üretim ve ihracatımızı ikiye katlayarak Türk ununu dünya liglerinde üst sıraya taşımak.

2021’de 49 bin ton olan ihracatımız 2022’de 92 bin tona ulaştı. İhracatta yüzde 88 artışla önemli bir başarı elde ettik. Amacımız 2023 yılında bu rakamları da aşarak bayrağı daha yukarılara taşımak.

İç piyasada ve ihracat ürünlerinde, pazar taleplerine uygun olarak özel amaçlı un çeşitleri geliştiriyoruz. Ekmeklik, yufkalık, pastalık, hamburgerlik, pizzalık vb. gibi geniş yelpazedeki ürün çeşitliliğimizle dünya un pazarında adından söz ettiren bir firmayız.

2024 yılı başında Çorlu’da devreye girecek 3’üncü tesisimizle tüm üretim kapasitemizi %75 oranında artırmayı hedefliyoruz. Bu tesisimizle yıllık 950 bin tona çıkacak buğday kırma kapasitemiz sayesinde Türkiye ve dünya un pazarındaki başarılarımızı taçlandıracağız.

Vizyon

Uluslararası standartlarda kurumsal yönetim, sürdürülebilirlik, insan odaklı yaklaşım, iş yerinde adil hak ve eşitlik ilkelerinin yanı sıra müşteri memnuniyeti ve toplumsal sorumluluk anlayışıyla ilerliyoruz. Yüksek kalite standartları, sertifikasyonlar, sürdürülebilirlik ve inovasyon yatırımlarıyla tüm paydaşlarımız ve geleceğimiz için değer yaratıyoruz.

Misyon

Tüm iç ve dış ilişkilerimizde eşit, yenilikçi, şeffaf, adil ve hesap verebilir olmayı benimsiyoruz. Faaliyetlerimizde uluslararası sözleşme taahhütlerine uyarak ve etik ilkeler çerçevesinde hareket ediyoruz. İklim ve çevrenin korunmasına katkıda bulunarak hem kendi ekosistemimiz hem de diğer şirket ve kuruluşlar için rol model oluşturuyoruz. Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) Platformu’na üye olan ilk Türk un şirketi olarak kadın çalışanlarımızın her kademede sayısını artırmayı, eşit hak ve imkanlarla iş hayatında yer almalarını sağlamayı hedefliyoruz. Küresel uygulamaları yakından takip ederek Türkiye’nin alanında en yenilikçi firması olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Günlük Buğday Kırma Kapasitesi

0
TON

Vals

0
ADET

Buğday Depolama Kapasitesi

0
TON

Saatlik Paketleme Kapasitesi

0
ADET